Protherm Kombi Sıcak Su Arızaları

By | 5 Ocak 2016

Protherm kombilerin sıcak su arızalarını bu yazımızda sizlere paylaşmaya çalışacağım. Eminim bir çok kullanıcı kalorifer konumu çalışırken sıcak kullanım suyunda problemler yaşıyor. Bu yüzden protherm sıcak su arızası için elimden geldiğince burada sebeplerini anlatacağım.

Bilindiği gibi Protherm bir markadır, model değildir. Yani markaya ait bir çok modeller bulunmaktadır. Sizlere piyasada en çok olan Protherm modelleri olan Lynx, Panter ve Leopard cihazlarının sıcak su arızalarını konu alacağım.

Protherm Lynx, Leopard, Panter Arızaları

Lynx cihazınızın kalorifer konumunda sorun yaşamıyor ve sadece sıcak su arızası yaşıyor iseniz. Muhtemel en büyük sebep su akış türbini arızalanmıştır. Türbin arızasını kolayca şöyle anlayabilirsiniz. Cihaz açıkken sıcak su musluğu açıldığında cihaz ekranında hiç bir hareket görünmüyor ise türbin arızalanmış veya okuyucusu okumuyordur.

Bir başka etken yine üste bahsettiğim gibi musluk açıldığında protherm lynx cihazınız harekete geçiyor alev oluşuyor ama suyu ısıtmıyor veya ılık ısıtıyor ise burada türbin arızalı olmadığını anlamış oluyoruz. Burada muhtemel arızalar ise şöyledir. 3 yollu vana ve motoru arızalı olabilir. Bir diğeri ise sıcak su sensörü doğru ölçüm yapamıyor olabilir. Şimdi bu iki parça dan hangisinde sorun olduğunu da anlamamız mümkündür. Burada cihazı takip ederek verdiği tepkiyi anlamalısınız. Örneğin üç yollu vana, motor arızalı ise sıcak su musluğunuzu açtınız cihazda alev oluştu ise kalorifer gidiş borusuna eliniz ile dokunun eğer gidiş borusunda aşırı bir ısınma oluyor ise üç yollu arızalıdır. Daha kolay yöntem kombiye en yakın kalorifer peteğini açık tutun ve sıcak suyu açın bir süre sonra peteği kontrol edin eğer petek ısınıyor ise kesin olarak üç yollu vana, motor arızalıdır.

Yukarıda belirtilen durum oluşmuyor ise sıcak su sensörü arızalanmış olabilir.

Konumuza ve sitemize kısada olsa bir yorum yazarak destek olmanızı rica ediyorum.

protherm-servisi

protherm-arıza

 

13 thoughts on “Protherm Kombi Sıcak Su Arızaları

 1. Fatih Donmez

  Guzel bir site,sicak su arizasina bir ekleme yapmak istiyorum,kombi kullanma suyu sicakligini yanlis gosteriyor 70 derece ,maksimum isitma 65 derece,gercekte su 20 derece,dolayisiyla suyu isitmak icin ateslemiyor,ntc sicaklik sensoru saglam,yanilmiyorsam kontrol karti arizali.

  Reply
 2. Ateş

  Fatih donmez
  Kardeş dediğin NTC sensöründen yapar. Sonuçta sensör ölçülen dereceyi ekrana yansıtıyor. Yani sensör 70 de gösterebilir. Protherm kombi de sıcak su arızası problemlerinde sık karşılaşıyoruz.

  Reply
 3. mehmet

  kombim porthem lnyx peteklerde ayarlan geliyor tekrar soğuyor ısı çok düşüce ev soğuyor tekrar geç yanıyor yardımlarınız için teşekür ederim parça söyleyin değiştiriyim

  Reply
 4. Serdar

  Kolay gelsin kombi kullanma suyu soğuk geliyor ısıtmıyor suda sıcaklık soğukluk dalgalanıyor ateşleme var banyoda sıkıntı var mutfakta yok bunun sebebi ne olabilir ne yapmalıyız teşekkür ederim

  Reply
  1. admin Post author

   Eğer sadece banyo bataryasında sıcak su problemi yaşıyor iseniz batarya bozulmuştur. Mutfak ve lavabo da sorun yoksa takibi.

   Reply
 5. Yusuf

  Merhabalar
  Sicak suyu actigimda su bir ısınıyor bir soguyor..Ayni olay peteklerde de var.. sorun nereden olabilir.. bazen de kombide E 03 arizasi veriyor.Yardimlarinizi rica ederim şimdiden teşekkur ederim

  Reply
  1. admin Post author

   Yusuf bey protherm kombi modellerinde E 03 Arıza kodu yoktur. Sanırım protherm kombi ise F 03 arızası alıyorsunuz. Cihazın ısı sensörleri kontrol edilmelidir. Bu arızanın bir çok sebebi olabilir.

   Reply
 6. mehmet

  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Benim kombim protherm leopard petek ısınması sorunu yok. yalnız duşta sıcak suyun bir ılık bir çok sıcak olması sorunu var. plakalı eşanjörün temizlenmesi ile çözülebileceğini yaptığım araştırma sonucu öğrendim. sizce sorun bu mudur yoksa başka bir arıza olabilir mi.

  Reply
 7. Mehmet

  Selamlar kalorifer konumunda sıkıntı yok, ama sıcaksuyu açtığım vakit 2saniye yanıyor brüler ama düşük alçak yanarak sonra komple kapanıyor sebebi nedir sizce

  Reply
  1. admin Post author

   Bu arızanın bir çok nedeni olabilir. Bu yüzden net bir şey söylenemez.

   Reply
 8. Harmanim

  Sıcak suyu kapattigim zaman petekler de soğuyor normal değil diye düşünüyorum sizce normal mi?

  Reply
 9. irfan

  Slm protherm lynx f2 hatasi veriyor ekranda sürekli yanip sönüyor.bazen isitiyor bazen kapaniyor ,nasil giderebiliriz.teşekkürler

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir